Masáže mají dlouholetou historii. Nejstarší zmínky o masáži pocházejí z oblasti Mezopotámie, Egypta a Číny. V průběhu doby se z masáže stala vysoce propracovaná účinná metoda, která podporuje regeneraci organismu a navrací svalům svou přirozenou funkci.
Masážní techniky provádím na základě dlouholetých zkušeností získaných praxí. Účinky masáže můžeme rozdělit do několika specifických bodů:
- mechanický účinek
- biochemický účinek
- reflexní účinek
- místní účinek
- celkový účinek
Mechanický účinek masáže spočívá v tom, že podporuje návrat odkysličené krve zpět směrem k srdci. To znamená, že se pomocí masáže vrací krev, která odevzdala veškeré živiny do sádelnatých míst od srdce, rychleji k srdci, kde opět okysličuje a nabírá látky nezbytné pro výživu celého organismu. Pomocí masáže urychlíme celkovou regeneraci organismu a navíc také podpoříme lymfatický oběh.
Biochemický účinek masáže spočívá v tom, že dochází ke změnám i na povrchu kůže. Kůže se prokrvuje a následně se objevuje typické zčervenání ošetřované oblasti. Organismus při masáži aktivizuje především acetylcholin a histamin. Obě látky způsobí roztažení povrchových vlásečnic (kapilár), které jsou uloženy pod kůží. Vlásečnice se pak překrví, naplní se okysličenou krví a kůže díky tomu zčervená.
Reflexní účinek masáže spočívá v tom, že působíme na receptory v postižené oblasti, kde je pociťována bolest. Mluvíme proto o takzvané reflexní terapii. Receptory nám přenášejí přes centrální nervový systém informace do mozku, který je zpracovává a snaží se tělo chránit, aby bylo v pořádku. Můžeme také říci, že bolest je ochranným mechanismem našeho organismu. Každé lokalizované bolestivé podráždění vyvolává reflexní odpověď organismu. V takto postiženém místě pozorujeme hyperalgickou kožní zónu (HAZ), svalový spasmus, bolestivé body na okostici, omezenou pohyblivost pohybového segmentu páteře (tzv. blokádu) a také některou dysfunkci vnitřního orgánu. Správně vedenou masáží dokážeme tyto reflexní změny ovlivnit a odstranit.
Místní účinky masáže spočívají v urychlení a odstranění zrohovatělé vrstvy kůže – pokožky a zvýšení sekrece potních a mazových žláz. Speciálně vedenými masážními hmaty podpoříme návrat žilní krve do srdce a urychlíme vyprazdňování lymfatických cév. Rozšířením kapilár se zvyšuje prokrvení, přísun kyslíku a živin a současně dochází ke zvýšenému vyplavování produktů látkové výměny. Díky prokrvení se současně podporuje vstřebávání otoků, krevních výronů a výpotků, zlepšuje se výživa, činnost tkání a svalová činnost. Dochází také ke snížení svalového napětí, uvolnění svalstva, odstranění spasmů, uvolnění blokád, odstranění, či zmírnění bolesti v postiženém místě, uvolnění zablokovaných emocí a zlepšení kondice fyzického a duševního těla.
Celkové účinky masáže spočívají v podráždění nervových zakončeních a stimulaci biologicky aktivních látek (biogenní aminy), které plní důležité funkce zejména v nervovém systému, dochází k blahodárnému ovlivnění nervové soustavy, zvyšuje se látková přeměna, dochází k ovlivnění vnitřního prostředí organismu a žláz s vnitřní sekrecí. Masáž také přispívá k podpoře fyziologických pochodů v organismu a díky reflexním účinkům masáže se zlepšuje činnost hluboce uložených tkání a orgánů.

Masáže provádím:
- při funkčních pohybových problémech (blokádách svalů, páteře, při omezení pohyblivosti a hybnosti, spasmech apd.)
- v rekonvalescenci po těžkých chorobách
- při chronických revmatických onemocněních
- při chronických onemocněních dýchacího systému, zejména s následnou blokádou hrudníku
- při zácpě
- při bolestech hlavy
- při hemiplegii a paraplegii
- po úrazech, po operacích a ve sportovní medicíně
- u nemocí pohybového aparátu
- pro uvolnění a změkčení jizev
- masáže rovněž provádím u těhotných žen, sportovců a dětí
Masážní techniky v současnosti kombinuji s akupunkturou, míčkovou facilitační metodou, ošetřením nohy a přirozeným pohybem. Jen tak je možné napravit chybný vzorec pohybového chování.
Jak masáže provádím:
- výběr technik určuji po vstupní konzultaci
- před masáží aplikuji speciální extrakt z čínských bylin na postižená místa a jemně ho vetřu do kůže, dále oblast rozbaňkuji bambusovou baňkou
- při masáži se zaměřuji na ošetření nemocné části tkáně, na odstranění svalových spasmů, svalových a páteřních blokád, myogelóz, spoušťových bodů, hyperalgických kožních změn, bolestivých svalových zón apd.
- masíruji záda a šíji, horní končetiny, dolní končetiny, hýždě, břicho, hrudník, plosku nohy a hlavu
- doba masáže je individuální a závisí na obtížnosti zdravotních problémů klienta, obvykle se pohybuje mezi 25 až 40 minutami
- masáže provádím intenzivně a snažím se problémy řešit komplexně
- masáž je zpočátku obvykle pro klienta bolestivá, protože cíleně působím na ohnisko problémů např. komprese spoušťového bodu nebo svalového spasmu apd.
- bolest je ovšem únosná a nepoškozuje klienta
- u dětí, těhotných žen nebo konstitučně slabých jedinců masáž přizpůsobuji tak, aby byla co nejvíce příjemná a pohodová
- u některých klientů vzniká na druhý den tzv. reakce na masáž (přechodné zhoršení problému nebo pocit rozlámanosti), tato reakce je žádoucí a odeznívá prakticky do třetího dne po masáži. V dalších cyklech masáží se již neobjevuje
- při masáži používám kvalitní bylinné oleje
Co dělá klient:
- klient se pohodlně položí na maserské lůžko, nejlépe ve spodním prádle (stud musí jít stranou)
- na maserském lůžku provádím masáž zad, hýžďových svalů, dolních končetin, horních končetin, břicha, hrudníku, či hlavy
- na maserské židli obvykle provádím masáže šíje, horních končetin, ramenních kloubů a hlavy
- u těhotných žen masáže provádíme na masážní židli (neleží na břiše)
- před masáží je vhodné provést osobní hygienu a pod teplou sprchou nahřát svalstvo
- s sebou si klient nosí na každou masáž větší osušku nebo prostěradlo
- po masáži je vhodné vypít větší množství čisté neperlivé vody
- po masáži je nutné zachovat po dobu alespoň 24 hodin klid fyzický a duševní
Některé rizikové faktory, které se podílejí na vzniku pohybových funkčních problémů:
- obezita
- nedostatek vyváženého pohybu
- rázové dynamické sportování
- nadměrné přetěžovaní kosterně svalové soustavy (fyzické i psychické)
- špatné držení těla
- špatná chůze a nevhodná obuv
- negativně naučené stereotypy (jednostranná poloha, sedavé zaměstnání, zvedání břemen, špatně umístěný monitor na pracovišti atd.)
- klimatizace
- průvan, změny chladného, vlhkého, teplého prostředí
- stres a emoce
- poúrazové stavy
- vnitřní onemocnění
Vhodné doplňky k masážím:
- redukce váhy
- Sanqi je bylina která mnohonásobně urychluje rekonvalescenci zvláště po úrazových stavech a po operacích
- bylinné odvary dle tradiční čínské medicíny či speciální bylinné náplasti
- baňkování, akupunktura, quasha, moxování, TDP lampa
- kinesio taping
- postisometrická svalová relaxace (PIR)
- čchi-kung, jóga, core trénink, kalanetika, cvičení metodou Pilátes, cvičení podle Ludmily Mojžíšové, cvičení na míči, strečink, atd